DYSKUSYJNY KLUB KSIˇŻKI
relacja ze spotkania
 
 
Dyskusyjny Klub Książki24.04.2008 roku w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Józefowie został zorganizowany wyjazd na spotkanie ze Stefanem Chwinem. Autor wielu znakomitych powieści był gościem MBP w Tomaszowie Lub. Do Tomaszowa mamy 30 km, ale nie mogliśmy przepuścić takiej okazji zwłaszcza, że Pan Chwin przejechał pół Polski, by spotkać się ze swoimi czytelnikami na Roztoczu.
Stefan Chwin urodził się w 1949 roku. Jest  prozaikiem i eseistą. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że swoje powieści pisze ręcznie, zielonym parkerem (ostatnio ma problem z kupieniem zielonego tuszu). Jego twórczość tłumaczona jest na wiele języków. Publikuje w prasie polskiej, niemieckiej, szwedzkiej i anglojęzycznej. Mieszka w Gdańsku na dziesiątym piętrze wieżowca, z którego widać morze i latarnię morską na Helu.  Wykłada historię literatury na Uniwersytecie Gdańskiem. Nie egzaminuje studentów ze swojej twórczości, choć jego książki znajdują się na liście lektur. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.
Debiutował, wydanymi pod pseudonimem Max Lars, powieściami fantastyczno-przygodowymi Ludzie-skorpiony (1985) i Człowiek-litera (1989).
Dyskusyjny Klub KsiążkiW swej najgłośniejszej powieści pt. Hanemann (1995) przedstawia dzieje tytułowego bohatera – gdańskiego lekarza, który po śmierci swojej narzeczonej popada w depresję, staje się „żywym trupem", któremu wszelako nie starcza odwagi, by popełnić samobójstwo. Dlatego burze historii, w tym wojenna zagłada Gdańska i przejęcie miasta przez polską administrację, przechodzą poniekąd obok niego. Z odrętwienia wyrywa go dopiero młoda kobieta, repatrianta z kresów wschodnich dawnej Polski. Ona także jest życiowym rozbitkiem, a jej próba samobójcza, której zapobiegł Hanemann, to moment zwrotny w biografii tytułowego bohatera.
Stefan Chwin z przyjemnością rozmawiał z odbiorcami swojej twórczości. Opowiadał o Gdańsku, gdzie się urodził. Czytał też fragment powieści Haneman, w którym nawiązywał do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Pisarz oczarował nas erudycją, wewnętrznym spokojem, a także szczerością. Podkreślił, że największą przyjemność z pisania odczuwał wtedy, gdy był mniej znanym pisarzem. Przeskok z roli człowieka prywatnego do publicznego był dla niego bardzo trudny.  Apelował o wzajemną tolerancję, ponieważ uważa, iż kultura mówi wieloma głosami i każdy może w niej znaleźć swoje miejsce. Autor okazał się osobą niezwykle sympatyczną i otwartą, co sprawiło, że nie wyczuwało się dystansu między pisarzem, a uczestnikami spotkania. Ożywiona dyskusja na temat spotkania i twórczości pisarza trwała całą powrotną drogę do Józefowa. Pozytywne emocje nie opuszczały nas jeszcze dnia następnego co utwierdziło mnie w przekonaniu, że pomysł wyjazdu na to spotkanie  był niezwykle trafiony. Ta niecodzienna wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.
Książki Stefana Chwina "dobrze się czyta". "Dobrze" to nie znaczy łatwo, co jednomyślnie stwierdzili członkowie DKK w Józefowie na spotkaniu, które odbyło się w naszej bibliotece 25 kwietnia, zaraz następnego dnia po spotkaniu z Stefanem Chwinem. Wszyscy zgodnie podkreślili, że to wyjątkowe spotkanie jest dla nich ważnym wydarzeniem i z przyjemnością sięgną po kolejne pozycje Stefana Chwina, które zachęcają do głębszych przemyśleń dotyczących życia, przemijania i miłości.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 8 maja o godz. 1500. Na spotkaniu podyskutujemy o książkach, które warto przeczytać. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy. Nie wiesz jak spędzić czwartkowe popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJD¬ na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.


Koordynator DKK w Józefowie
Elżbieta Jamroz