"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II

Akcje SKC na rzecz potrzebującychSzkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim podejmuje wiele działań na rzecz potrzebujących. Od dnia 26 lutego 2020 r. przystąpiliśmy do konkursu "Ścieżki Miłosierdzia".

Poniżej zamieszczamy krótkie relacje z ostatnich i nadchodzących wydarzeń.

Akcja numer 1

Szkolne Koło Caritas ogłosiło Wielką Zbiórkę Zabawek dla dzieci z Przedszkola w Tomaszpolu na Ukrainie z parafii, gdzie posługuje ks. Stanisław Swórka. Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Bywają "pomostem" pomiędzy światem dorosłych, a światem dziecięcych marzeń, lęków, smutków. Są dla najmłodszych pocieszeniem, ukochanym przyjacielem. Ocierają łzy i towarzyszą w niezliczonych przygodach i zabawach.

W wielu domach jednak ich brak. Szczególnie wśród polskich dzieci mieszkających w najbiedniejszych regionach świata - naszych najmłodszych rodaków zamieszkujących Europę Wschodnią... na Ukrainie. Zabawki były dostarczane do 13 marca b.r. Akcja ta była zakończona sukcesem, gdyż nasi uczniowie pokazali jak wielkie mają serce i zgromadzili bardzo dużo zabawek, gier, plecaków itp.

Akcja numer 2

Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim podejmuje wiele działań na rzecz potrzebujących. W miesiącu marcu zbieraliśmy pieniądze dla Maleńkiej Mi, która jest bardzo chora i na jej leczenie potrzebny jest najdroższy lek świata. Dziewczynka ma  SMA typu pierwszego. By Mia mogła rozpocząć leczenie genowe w USA potrzeba ponad 9 milionów złotych…

Akcja ta polegała na składaniu przez okres Wielkiego Postu, ofiar pieniężnych do specjalnie przygotowanej na ten cel skarbonki. Proponowaliśmy, by w czasie Wielkiego Postu zrezygnować z własnych przyjemności, a równowartość np.: słodyczy przekazać na tą szlachetną inicjatywę. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas codziennie zbierali pieniążki do puszki. Wszystkich serdecznie zachęcaliśmy do wzięcia udziału w akcji. Jak wrócimy do szkoły dalej będziemy kontynuować zbiórkę, a mamy już nazbieraną niezłą sumkę.

Akcja numer 3

Od dnia  26 lutego w naszej szkole zrobiło się świątecznie i kolorowo. Grupa wolontariuszy, rodziców, obsługi szkolnej, nauczycieli  spotkała się na przerwach i po lekcjach, aby własnoręcznie przygotować kartki wielkanocne. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do wycinania, malowania i naklejania, aby zrealizować własne pomysły. Niektóre wytwory zaskoczyły nawet samych wykonawców. Wszyscy wytrwale pracowali nad swoimi kartkami, chętnie też służyli radą i pomocą innym uczestnikom spotkania. Powstało 686 kartek świątecznych.

Akcja numer 4

W naszej szkole wspieramy podopiecznych Hospicjum Santa Galla w Łabuniach poprzez zbieranie i przekazywanie zakrętek. Cały czas zachęcamy całą społeczność szkolną do ciągłego włączenia się w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących. Zbieranie nakrętek nic nie kosztuje, a może naprawdę komuś pomóc. W lutym i marcu nazbieraliśmy kilka worków nakrętek, które przekażemy do hospicjum.

Akcja numer 5

Z pozoru błahe rzeczy dla ludzi starszych są wielką pomocą. Jak chociażby zakupy, opłaty, wykupienie recepty, nawet sama obecność czy rozmowa. Taką pomoc dwóm osobom starszym, schorowanym, potrzebującym, oferowała nasza uczennica Gabrysia. Wolontariat dla niej to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Pomaga starszym paniom jak może, a ich wdzięczność, to dla niej najlepszy prezent. Robi drobne zakupy, odwiedza osoby starsze, pomagając im w miarę możliwości. Dzięki niej te Panie nie czują się tak samotne.

Akcja numer 6

Święta Wielkanocne to czas, gdy wszyscy stają się bardziej radośni, częściej się uśmiechają i otwierają się na krzywdę i cierpienie innych. Okres świąteczny sprzyja także refleksji na temat: Kim jest człowiek? Odpowiedź na to pytanie wyzwala myśl, że jesteśmy przecież stworzeni po to, by być dobrymi. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim chętnie pomagają i włączają się w różne akcje charytatywne. I tym razem także nie trzeba było długo ich namawiać do  udziału w projekcie którego celem było wykonanie palemek z bazi i odwiedzenie pensjonariuszy z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego "GAWRA" w Długim Kącie. Akcja ta nie została ukończona, w szkole czekają na nas bazie. No i raczej nie uda nam się odwiedzić seniorów z powodu obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego koronawirusem.

Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas Szkolne Koło Caritas