Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Kapela Rzemyki

20 lat Kapeli "Rzemyki"

Były gratulacje, nagrody i życzenia. W piątek 26 lipca w Józefowie w powiecie biłgorajskim odbyły się obchody 20-lecia miejscowej Kapeli "Rzemyki".

W uroczystym koncercie, zorganizowanym na rynku, wystąpili byli i obecni członkowie zespołu, a także zaprzyjaźnione z jubilatami: Kapela Zwierzyniecka ze Zwierzyńca, "Aleksandrowiacy" z Aleksandrowa, a także "Hamernianki" z Hamerni i młodzieżowa grupa "C.S.P." z Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

Piątkowe spotkanie rozpoczął Burmistrz Roman Dziura, który gratulował artystom jubileuszu i dziękował za aktywny udział grupy w lokalnych uroczystościach i imprezach, a także promocję gminy w regionie i w kraju. W uznaniu zasług w inicjowanie i współorganizację życia kulturalnego i społecznego burmistrz Dziura wręczył członkom kapeli listy gratulacyjne i nagrody finansowe.

Jubilaci odebrali też życzenia od przewodniczącego Rady Powiatu Biłgorajskiego Mirosława Późniaka, a także przedstawicieli zaprzyjaźnionych ośrodków kultury i grup artystycznych.

Muzycznym prezentem dla "Rzemyków" był koncert zaproszonych grup artystycznych. W finale józefowskiej publiczności zaprezentowali się sami jubilaci, którzy m.in. promowali wydaną w tym roku płytę pod tytułem "Czar Roztocza". Koncert zakończył wspólny występ byłych i obecnych członków kapeli.

Józefowska kapela ludowo-podwórkowa "Rzemyki" powstała w maju 1993 roku z inicjatywy burmistrza Romana Dziury i ówczesnej dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Gabrieli Gorzandt. Szefem zespołu od chwili jego powstania jest były nauczyciel Szkoły Muzycznej w Biłgoraju Jan Różański. Oprócz niego obecnie w zespole występują: Władysław Rawiak, Marian Madej, Beata Zaśko, Elżbieta Pokorowska, Tadeusz Kuczyński i Wojciech Kimak.

Grupa ma w swoim repertuarze własne kompozycje, pieśni ludowe, pieśni okolicznościowe, a także utwory o tematyce patriotycznej i religijnej oraz szeroko rozumiane piosenki podwórkowe.

"Rzemyki" są prawdziwą wizytówką kulturalną Gminy Józefów. Zespół od wielu lat bierze udział w Dożynkach Powiatowych, gra koncerty na terenie powiatów biłgorajskiego, zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego, a także w innych miejscach województwa lubelskiego. W 2012 roku przyczyniła się do uzyskania wyróżnienia dla Gminy Józefów w plebiscycie "Perły Lubelszczyzny" oraz reprezentowała województwo lubelskie na ogólnopolskiej imprezie w Sopocie.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie www.ias24.eu

 
Inwestycje Gminne