Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

50 lat z Mieczysławem Romanowskim

Szkoła Podstawowa w Józefowie przygotowuje się do obchodów 50. rocznicy nadania placówce imienia Mieczysława Romanowskiego. Główne uroczystości są planowane na przyszły rok, ale już we wtorek 10 grudnia o 10.00 odbędzie się konferencja "Walka - Niepodległość - Pamięć".

- Nasza szkoła otrzymała imię poety i powstańca Mieczysława Romanowskiego w 1970 roku i formalnie 50. rocznicę będziemy obchodzić w 2020, ale przygotowujemy się do tego jubileuszu od kilku miesięcy poprzez różne działania. W ten sposób powtarzamy i utrwalamy wiedzę o bitwach Powstania Styczniowego oraz naszym patronie, a także staramy się propagować tę wiedzę wśród mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Podczas wtorkowej konferencji będziemy mówić o walce, która doprowadziła do odzyskania niepodległości i kultywowaniu pamięci o tamtych wydarzeniach - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor SP Józefów Edyta Nieśpiał.

50 lat z Mieczysławem RomanowskimWtorkowe obrady poprzedzi finał konkursu wiedzy "Powstanie Styczniowe na Roztoczu" z udziałem uczniów starszych klas szkół podstawowych z powiatów biłgorajskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się po konferencji, która jest jednym z elementów szerszego projektu pod nazwą "Znamy drogi ojców ku wolności, wyznaczamy swoje do przyszłości", dofinansowanego przez firmę "Model" z Biłgoraja. Pierwsze przedsięwzięcia w ramach tej inicjatywy szkoła zrealizowała już wiosną tego roku. W marcu uczniowie rozpoczęli m.in. pracę nad stworzeniem multimedialnej biblioteczki e-booków z utworami Mieczysława Romanowskiego, mapy "Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego przez oddział Marcina Borelowskiego Lelewela", a także broszury o życiu i twórczości patrona szkoły oraz nagrywali film o współczesnych śladach Mieczysława Romanowskiego w Józefowie. Były również rajdy rowerowe do Krasnobrodu i do miejsca bitwy pod Borowymi Młynami, wycieczka "Szlakiem oddziału Marcina Borelowskiego Lelewela" do Batorza i wiele innych inicjatyw.

Podsumowaniem wszystkich przedsięwzięć będą główne uroczystości 50. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Józefowie imienia Mieczysława Romanowskiego, który odbędą się w przyszłym roku.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne