Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Zaproszenie na uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 76 rocznicę pacyfikacji Józefowa

Zwycięska bitwa o Józefów

W najbliższą niedzielę 2 czerwca odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 76 rocznicę pacyfikacji Józefowa, Rzeczpospolitej Józefowskiej.

Program uroczystościUroczystość rozpocznie się o godzinie 11-ej Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie. Msza Św. będzie odprawiona w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej. Dalsza część uroczystości odbędzie się przy tablicach upamiętniających ofiary II wojny światowej z terenu Gminy Józefów. Tablice umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa celem rozstrzelania. Zdecydowana akcja oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddziału partyzantki radzieckiej pozwoliła na wyparcie Niemców z Józefowa i ucieczkę zgromadzonych osób. Przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych. To prestiżowe zwycięstwo w bitwie o Józefów odnotowane zostało we wszystkich meldunkach Armii Krajowej obwodu zamojskiego. Miało ono również olbrzymie znaczenie moralne. O Józefowie zaczęły krążyć legendy a rejon ten nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

Nie sposób wspomnieć wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Akcją dowodził Hieronim Miąc ps. Korsarz. Jego 100-tu osobowy oddział składał się z trzech plutonów: plutonu z Aleksandrowa dowodzonego przez Włodzimierza Hascewicza ps. War, plutonu z Józefowa i Pardysówki dowodzonego przez Feliksa Pardusa ps. Piast i plutonu z Górecka i Brzezin dowodzonego przez Czesława Mużacza ps. Selim. W akcji brał również udział 50 –cio osobowy oddział dowodzony przez Józefa Droździela ps. Radykał i Juliana Futomę ps. Fiat i oddział BCH dowodzony przez Antoniego Wróbla ps. Anton, Burza oraz oddział partyzantki radzieckiej.

Miejscowe koło ŚZŻAK wyszło z inicjatywą upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej i WiN, pochodzących/mieszkających/walczących w czasie II wojny światowej na terenie dzisiejszej gminy Józefów. Czas upływa i odchodzą od nas ostatni kombatanci, świadkowie tragicznych wydarzeń lat II wojny światowej. Upamiętnienie ma na celu zachowanie pamięci, wyróżnienie i rozpowszechnienie informacji o bohaterach Ziemi Józefowskiej w świadomości mieszkańców i osób odwiedzających gminę Józefów. Upamiętnienie miało by formę kamienia/głazu narzutowego z płytą główną/informacyjną upamiętnienia wykonaną z granitu oraz 2 tablic metalowych (z imiennymi wykazami członków AK i WiN) na stelażach drewnianych. Upamiętnienie zlokalizowane było by w lasach Puszczy Solskiej, w miejscu dawnej osady Fryszarka. Lasy były dla partyzantów domem, schronieniem a dla wielu miejscem wiecznego spoczynku.

Podczas uroczystości odbędzie się publiczna prezentacja wizualizacji upamiętnienia i rozpocznie się proces konsultacji społecznych formy upamiętnienia oraz wykazu nazwisk członków Armii Krajowej i WiN opracowanych przez członków ŚZŻAK koła terenowego w Józefowie pod opieką dr Andrzeja Harkota. Podczas uroczystości będzie można otrzymać Wydawnictwo Materiałów do dziejów Zamojszczyzny w latach wojny 1939-1944 pod redakcją dr Zygmunta Klukowskiego oraz fabularyzowany film dokumentalny pt. "Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Film został wyprodukowany przez ŚZŻAK Okręg Zamość i Telewizję Polską S. A. TVP3 Lublin.

Na uroczystości zaprasza Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość – Sławomir Zawiślak, Burmistrz Józefowa – Roman Dziura i miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Andrzej Wojtyło – Prezes ŚZŻAK koło terenowe w Józefowie

Inwestycje Gminne