Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Śladami przeszłości

Siedem drzew genealogicznych, wykonanych przez młodych plastyków z gminy Józefów weźmie udział w powiatowym konkursie "Pielęgnując przeszłość tworzymy przyszłość". Wszystkie zostały przygotowane podczas tegorocznych ferii, a teraz można je oglądać na wystawie w miejscowej bibliotece.

Śladami przeszłości- Konkurs miał wielopokoleniowy charakter, ponieważ bez pomocy najbliższych dotarcie do informacji o przodkach jest niezwykle trudno. Uczestnikom naszych zajęć udało się odtworzyć nawet cztery pokolenia - chwalą młodych plastyków-genealogów pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie. Laureatami konkursu zostali Małgorzata Basińska, Maja Bielańska, Michalina Biszczanik, Zuzanna Czerniak, Gabriela Hanys, Wojciech Karwan i Franciszek Lal.

Rodzinny konkurs genealogiczny nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która była jednym z motywów tegorocznych zajęć feryjnych, organizowanych przez józefowską książnicę. Ich pomysłodawcy postanowili przypomnieć, że patriotyzm to m.in. przywiązanie do własnego kraju, obyczajów i kultury, o czym trzeba pamiętać od najmłodszych lat. Stąd tematy tegorocznych zajęć feryjnych - "Mój kraj, mój region, moje miasto, moja rodzina". Podczas spotkań dzieci poznawały symbole narodowe, herby miast, muzykę i najpiękniejsze legendy, także te związane z "małą ojczyzną", na przykład zestaw roztoczańskich legend "W krainie żurawiny i utopców".

Uczestnicy zajęć zgłębiali również historię i poznawali najciekawsze miejsca w Józefowie, a także walory przyrodnicze Roztocza. Efektem historyczno-plastycznych spotkań były prace, które dzieci zaprezentowały w coraz bardziej popularnej formie teatrzyku małej ilustracji "Kamisibai".

Jedną z feryjnych atrakcji był spektakl "Bazyliszek" w wykonaniu aktorów z Krakowa, którzy wystąpili w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, a bardzo ciekawym doświadczeniem było czytanie książki "Niewidzialni", której tekst widać... tylko na mrozie.

Na zakończenie zimowych zajęć odbyły się bale kostiumowe, a nagrodą za wspólną zabawę i owocną pracę była czekoladowa lawa z fontanny.

Śladami przeszłości Śladami przeszłości Śladami przeszłości
Śladami przeszłości Śladami przeszłości Śladami przeszłości
Śladami przeszłości Śladami przeszłości Śladami przeszłości
Śladami przeszłości Śladami przeszłości Śladami przeszłości
Śladami przeszłości Śladami przeszłości Śladami przeszłości

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne