Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Wizyta potomków Miszki Tatara (foto)

Józefów, gdzie zginął legendarny dowódca partyzancki Miszka Tatar odwiedzili w czwartek 29 lipca potomkowie jego rodziny.

Podczas rozmów z przedstawicielami władz miasta przyznali, że o bohaterstwie swojego przodka dowiedzieli się niedawno i dlatego postanowili zobaczyć miejsca, o które walczył Miszka Tatar.

Goście z Krymu, wnuk siostry ojca słynnego partyzanta i jego żona, złożyli wieniec pod obeliskiem, w miejscu jego śmierci, rozmawiali też w mieszkańcami, którzy pamiętają tę postać.

Od Burmistrza Romana Dziury otrzymali otrzymali obraz i album o Józefowie. Spacerowali też ulicą, która od kilkudziesięciu lat nosi imię Miszki Tatara. Jak stwierdzili, była to ich pierwsza, ale nie ostatnia wizyta w Józefowie. Zadeklarowali bowiem, że wspólnie chcą zorganizować obchody 70 rocznicy śmierci swojego przodka.  

Wizyta potomków Miszki Tatara Wizyta potomków Miszki Tatara Wizyta potomków Miszki Tatara
Wizyta potomków Miszki Tatara Wizyta potomków Miszki Tatara Wizyta potomków Miszki Tatara

Miszka Tatar był oficerem Armii Czerwonej walczył w 97 pułku piechoty na Białorusi. W 1941 roku został ranny w bitwie pod Orszą i wzięty do niewoli. Trafił do obozu jenieckiego w Częstochowie, skąd uciekł w 1942 roku i przedostał się na Roztocze, właśnie w okolice Józefowa. Tutaj stworzył oddział partyzancki, który współpracował m.in. z Armią Krajową. Zginął 1 czerwca 1943 roku w potyczce z Niemcami, a mieszkańcy Józefowa postawili w miejscu jego śmierci pomnik. Do dzisiaj jednak krążą różne wersje okoliczności jego śmierci i nie ma pewności kim był naprawdę Miszka Tatar.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie www.iaslubelskie.pl

Inwestycje Gminne