Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Potomkowie Miszki Tatara w Józefowie

Potomkowie legendarnego partyzanta Miszki Tatara ponowie odwiedzili w poniedziałek 29 listopada Józefów w powiecie biłgorajskim.

Z pierwszą wizytą na Roztoczu byli w lipcu tego roku. Złożyli wówczas wieniec pod obeliskiem, w miejscu śmierci swojego przodka oraz spotkali się z mieszkańcami i władzami miasta.

Potomkowie Miszki Tatara w JózefowieMiszka Tatar służył w Armii Czerwonej. W 1941 roku został ranny i wzięty do niewoli. Rok później uciekł z obozu jenieckiego w Częstochowie. Przedostał się w okolice Józefowa, gdzie stworzył oddział partyzancki, który współpracował m.in. z Armią Krajową. Zginął 1 czerwca 1943 roku w potyczce z Niemcami, a mieszkańcy Józefowa postawili w miejscu jego śmierci pomnik.
Potomkowie Miszki Tatara oraz władze miasta chcą zorganizować wspólne obchody 70 rocznicy śmierci bohaterskiego oficera.

Goście z Jałty przyjechali na Roztocze z Gdańska, gdzie wzięli udział w uroczystości  odsłonięcia pomnika Tatara RP. Monument w parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, odsłonił w czwartek 25 listopada Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie www.iaslubelskie.pl

Inwestycje Gminne