Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Projekt edukacyjny "Zaszyfrowany deser" - SP Majdan Nepryski

"Słodko spożywamy matematykę i dzieje się nam jak Lotofagom, bo skosztowawszy jej, nie chcemy już od niej odstąpić i owłada nami jak kwiat lotosu."
Arystoteles

W myśl powyższego cytatu uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim zaangażowani byli w projekt edukacyjny "Zaszyfrowany deser", w ramach którego rozpracowywali zaszyfrowany matematycznie przepis. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podeszli do zadania. Na początku, każda grupa dostała przepis i rozwiązując proste działania rachunkowe przystąpiła do jego odczytywania. Po rozszyfrowaniu, zabrali się za przyrządzanie słodkiego deseru. Uczniowie podczas przygotowywania, odmierzali na wadze odpowiednią ilość danych produktów, musieli także zamieniać jednostki. Po odmierzeniu, zważeniu i przeliczeniu odpowiednich ilości składników mogli przystąpić do wykonania deseru.

Nad wszystkim bacznie czuwało jury w składzie: Maria Rysztak, Anna Krzaczek i ks. Mieczysław Piątek. Wybór najbardziej smakowitego deseru był bardzo trudny, bo uczniowie spisali się na medal. Nagrody zostały, więc przydzielone wszystkim grupom. Takich deserów na pewno nie powstydziłaby się niejedna kawiarnia. Po skończonej pracy, wszyscy ze smakiem zjedli swoje pyszności. Tak ciekawą lekcję matematyki z pewnością uczniowie zapamiętają na długo. Koordynatorem projektu była pani Joanna Wakoń.

 

Kto uratuje świat, jeśli nie ja? - SP Majdan Nepryski

Pod tym hasłem odbyła się w sobotę, 18 maja, ogólnopolska pielgrzymka wolontariuszy, pracowników i podopiecznych Caritas. Wśród uczestników byli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły wraz z opiekunami. Patronami tegorocznej Pielgrzymki byli św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Jan Paweł II, który 18 maja 2019 roku skończyłby 99 lat. W pielgrzymce udział wzięło ponad 2000 osób. Na terenie klasztoru oo. Franciszkanów znalazły się stoiska Caritas Polska prezentujące działania w kraju i za granicą. Na uczestników pielgrzymki czekał ponadto bogaty program: koncerty chrześcijańskiego rapera "Tau" i ludowego zespołu z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, spotkanie na temat sytuacji w Syrii "Skazani", prezentacja projektów ekologicznych Caritas Polska oraz pokazy filmowe. Podczas całego wydarzenia wolontariusze mogli wziąć udział w grze terenowej, która sprawdzała wiedzę na temat działań Caritas w Polsce, Niepokalanowa i św. Maksymiliana. Homilię podczas Mszy św. w sanktuarium w Niepokalanowie wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Wezwał uczestników do zabrania ze sobą do domu owoców pielgrzymki: – Codziennie mobilizujmy się do działania, pytajmy siebie samych zgodnie z hasłem tego wydarzenia: "Kto uratuje świat, jeśli nie ja?".

Bardzo ciekawy i wartościowy był koncert rapera "Tau", warto w tym miejscu przytoczyć część jego wypowiedzi: "Zło jest wynikiem braku dobra. Bóg czasem dopuszcza Szatana do człowieka. On nie może nic zrobić bez Jego pozwolenia. Co więcej, Bóg nie dopuści do człowieka pokusy, której nie mógłby unieść. A cierpienie nas uszlachetnia. Ludzie rozwodzą się, bo idą na łatwiznę. Dzieci wtedy cierpią. Sam pochodzę z rozbitej rodziny. Moi rodzice byli na wojennej ścieżce. Największym moim sukcesem jest to, że jestem znów z moją żoną. Nawet kiedy mamy ciężki dzień i ciskamy w siebie piorunami, potrafimy pojednać się i wspólnie klęknąć całą rodziną do modlitwy. To tak jak z plewieniem ogródka. Trudno jest wyhodować rośliny rodzące piękne owoce. Pójściem na łatwiznę byłoby szukanie innego ogrodu. Budowa małżeństwa wymaga poświęcenia i heroicznej pracy. Dlaczego ludzie się rozwodzą? Bo nie chce im się pracować. To moja ziemia, jak Polska - zostaję tu na dobre i na złe. I będę o nią walczył jak mężczyzna."

W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili Łazienki Królewskie. Opiekunami wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas w Majdanie Nepryskim były panie: Joanna Wakoń i Alina Gontarz.

Sukcesy naszych uczniów - konkurs recytatorski - SP Majdan Nepryski

Dnia 08.05.2019 r. odbył się  Mały Konkurs Recytatorski w MOK w Józefowie. w którym uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły: Bruno Knap kl. II, Martyna Oleszczak kl. IV, Małgorzata Basińska kl. IV, Anita Margol kl. Va, Oliwia Biela kl. Va, Aleksandra Kudełka kl. Vb, Amelia Buczkowska kl. VI, Jessica Czerniak kl. VI. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się Jessica Czerniak z kl VI. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Uczniów do konkursu przygotowywały panie: Małgorzata Bednarz, Alina Gontarz oraz Anna Gontarz. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Witaminki, witaminki... - SP Majdan Nepryski

W środę 15 maja 2019 r. szkolny teatrzyk lalkowy "Pinokio" wystawił bajkę pt. "Witaminki dla księżniczki Marcelinki". Na widowni zasiadły dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas I-III. W bajce księżniczka żywiła się tylko lodami i czekoladą. Taka dieta wpędziła ją w chorobę. Uratował ją królewicz Witaminek, który zarządził zdrową dietę. Przygoda księżniczki Marcelinki nauczyła dzieci, że ważne jest codzienne spożywanie owoców i warzyw. Na zakończenie, aby połączyć teorię z praktyką wszyscy schrupali słodkie, czerwone jabłuszka. Przedstawienie przygotowali uczniowie z klasy III pod opieką p. Joanny Łepik, p. Beaty Harasiuk i p. Ewy Rogowskiej-Mazur.

Po przedstawieniu p. Joanna Łepik dokonała podsumowania konkursu plastycznego na plakat promujący picie mleka "Mleko pij". W konkursie wzięło udział 29 uczniów z klas I-III. Nagrody otrzymali:

  • Maja Dołęska kl. I
  • Antonio Scotti kl. I
  • Magdalena Chodara kl. I
  • Dominik Kurzawa kl. II
  • Paweł Sobań kl. II
  • Wiktoria Ćwik kl. II
  • Aldona Pilip kl. II
  • Laura Bodys kl. III

Nagrody uczniom wręczyła dyrektor szkoły p. Maria Rysztak.

Sukcesy sportowe uczniów - SP Majdan Nepryski

W minionym tygodniu na kompleksie boisk sportowych w Józefowie i Aleksandrowie odbyły się Igrzyska Dzieci w mini piłce nożnej dziewcząt i chłopców z rocznika 2006 i młodsi w ramach współzawodnictwa szkół województwa lubelskiego. Na szczeblu gminnym zaprezentowały się drużyny z Majdanu Nepryskiego i Józefowa, gdzie dziewczęta i chłopcy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Majdanu Nepryskiego  zajęli I miejsca i awansowali do szczebla międzygminnego. Walczyli tam z drużynami z Aleksandrowa, Tereszpola Zaorenda i Tereszpola Kukiełki, chłopcy ponownie zajęli I miejsce i tym samym awansowali do powiatu.

W dniu 8 maja 2019 r. na boisku w Biłgoraju odbyły się Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej. Szkoła Podstawowa w Majdanie Nepryskim wystawiła drużynę w składzie: Kacper Przytuła, Miłosz Przytuła, Oliwier Mazur, Michał Nieścior, Antoni Pastuszek, Patryk Ćwik, Szymon Szarowolec, Daniel Serafin, Bartłomiej Rogowski, Maciej Litwin, Aron Garbiec i Rafał Puźniak. W zawodach wzięło udział 6 drużyn, poziom był bardzo wysoki, a mecze emocjonujące. Gratulujemy.

Barbara Gontarz

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - SP Majdan Nepryski

W dniu 13.05.2019 r. uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim wraz z wychowawczynią p. Joanną Łepik i bibliotekarką p. Anną Krzaczek w ramach "Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek" odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Józefowie. Dzieci poznały historię książnicy, uczestniczyły w zajęciach poznając historię książki i piśmiennictwa  "Od tabliczki glinianej do ebooka - z książką przez stulecia". Uczniowie poznawali alfabety Morse'a i Braille'a, w tym czarną książkę kolorów, która... nie ma kolorów, a także próbowali pisać gęsim piórem i atramentem. Dużą atrakcją była nietypowa gra planszowa z aplikacją na telefon, którą z okazji Roku Stanisława Moniuszki biblioteka otrzymała z Teatru Wielkiego w Warszawie. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń uczniowie powrócili do szkoły.

XIV Turniej Ekologiczny w Krasnobrodzie - SP Majdan Nepryski

26 kwietnia odbył się w Krasnobrodzie finał XIV edycji Międzyszkolnego Turnieju Ekologicznego, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela przedmiotów przyrodniczych p. Moniki Basińskiej-Lal. Rywalizowali z przedstawicielami ze szkół w Józefowie, Kaczórkach, Majdanie Wielkim, Suchowoli i Krasnobrodzie.

Konkurs odbył się w dwu kategoriach: klasy V i VI,  które reprezentowali Antoni Pastuszek i Amelia Buczkowska oraz klasy VII i VIII, które reprezentowali Jakub Garbiec i Wiktoria Lal.

W poszczególnych konkurencjach sprawdzana była wiedza uczniów dotycząca zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych powietrza, smogu, kwaśnego deszczu, dziury ozonowej i efektu cieplarnianego. Wiele emocji wzbudziły konkurencje sprawnościowe - nadmuchiwanie balonów na czas oraz wyścigi z balonami na torze przeszkód.

Antoni Pastuszek i Amelia Buczkowska - wywalczyli III miejsce w kategorii klas V – VI, Jakub Garbiec i Wiktoria Lal wywalczyli II miejsce w kategorii klas VII – VIII.

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Każda szkoła otrzymała również sadzonkę skrzydłokwiatu, który poprawia jakość powietrza.

Inwestycje Gminne