Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Pierwszy żłobek samorządowy

Pierwszy żłobek samorządowy w Józefowie powinien być gotowy na czas. Wszystkie przetargi, związane z przygotowanej nowej placówki są rozstrzygnięte, część umów już jest realizowana, a większość pieniędzy na ten cel Gmina Józefów pozyskała z Unii Europejskiej.

"Kajtek" powinien przyjąć pierwszych gości 1 września. Najpilniejsza jest adaptacja części przedszkola, w której żłobek będzie miał swoją siedzibę. Na potrzeby maluchów trzeba m.in. wymienić okna i drzwi, wyremontować łazienkę i dostosować ją do potrzeb dzieci, odnowić parkiet, a także poprawić część tarasu.

Oprócz prac remontowo-budowlanych gmina kupi wyposażenie żłobka oraz przygotuje zewnętrzny plac gier i zabaw. - Umowy z wszystkimi wykonawcami są już podpisane. Mamy również część wyposażenia, które będzie dostarczane systematycznie w najbliższych tygodniach. Czasu nie jest dużo, ale "Kajtek" powinien być gotowy od września - mówi Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Adaptacja pomieszczeń dla małych dzieci będzie kosztować 83 tysiące złotych, a kolejne 220 tysięcy gmina przeznaczy na wyposażenie.

"Kajtek - Gminny Klub Dziecięcy", bo tak będzie się nazywać żłobek, powstanie dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego, skąd gmina otrzyma do 95 procent kosztów netto. Znajdzie się w nim miejsce dla maksymalnie 13 dzieci w wieku do 3 lat. Unijna dotacja będzie przeznaczona także na zatrudnienie 7 opiekunów i osób do pomocy przy opiece nad maluchami oraz pokrycie kosztów funkcjonowania nowej placówki przez dwa lata. Potem prowadzenie żłobka w całości przejmie na siebie samorząd.

- "Kajtek" powstanie w części miejscowego przedszkola, ale by nie zmniejszać możliwości lokalowych tej placówki, chcemy dostosować na potrzeby oddziału przedszkolnego dotychczasową szatnię. Z kolei na jej potrzeby będzie dostosowane jedno z pomieszczeń w suterenie - dodaje burmistrz Dziura. Na to zadanie gmina wyda 52 tysiące złotych.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

 

Nowy nabór chętnych na OZE

Będą kolejne dotacje z Unii Europejskiej na zakup i montaż instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Wśród samorządów, które chcą się o nie starać może być Gmina Józefów, ale złożenie wniosku o przyznanie dotacji zależy od zainteresowania mieszkańców.

Zanim samorząd podejmie ostateczne decyzje musi wiedzieć ilu właścicieli posesji byłoby zainteresowanych unijnym wsparciem na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.

Deklarację udziału w takim projekcie można złożyć, wypełniając formularz, który jest dostępny w Urzędzie Miejskim w Józefowie i na stronie: ejozefow.pl. Trzeba w nim podać m.in.: rodzaj konstrukcji i pokrycia dachowego, powierzchnię użytkową, rodzaj budynku i średnie zużycie energii.

Do udziału w projekcie mogą się zgłaszać wyłącznie mieszkańcy, którzy nie zalegają z podatkami, opłatami śmieciowymi, ani innymi należnościami wobec gminy.

Wypełnione dokumenty trzeba złożyć w pokoju numer 6 urzędu miejskiego albo biurze obsługi interesanta do 23 sierpnia. Obowiązek ten dotyczy także osób, które składały podobne deklaracje w poprzednim projekcie, złożonym w 2018 roku, ale nie zaakceptowanym do realizacji.

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego można otrzymać dotację, sięgającą maksymalnie 85 procent kosztów netto.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Zjazd absolwentów LO

W roku 75. rocznicy utworzenia szkoły Stowarzyszenie Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie organizuje Zjazd Absolwentów. Spotkanie zaplanowane na połowę września będzie również okazją do uczczenia 25-lecia samego stowarzyszenia.

W programie jubileuszowych obchodów są wspomnieniowe spotkania, część artystyczna i bankiet. Główna uroczystość odbędzie się w piątek 13 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, a wieczorny bankiet jest planowany w Domu Weselnym "Kryształowa".

Organizatorzy ze stowarzyszenia wychowanków zapraszają nie tylko do spotkania i wspominania szkolnych lat, ale również rozmów o życiowych drogach, sukcesach i osiągnięciach, których doświadczyli absolwenci.

Osoby, które chcą wziąć udział w obchodach jubileuszu, mogą się w tej sprawie kontaktować z pomysłodawcami spotkania telefonicznie pod numerem: 606 619 017.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

27. Festiwal Kultury Ekologicznej - podsumowanie

Sześciu solistów i zespoły w konkursie, koncerty gwiazd, a także rajd rowerowy, rozgrywki sportowe oraz promocja rodzimych artystów i wyrobów rękodzielniczych. Tak w skrócie wyglądał program 27. Festiwalu Kultury Ekologicznej, który w niedzielę 11 sierpnia zakończył się w Józefowie.

W części konkursowej najlepiej zaprezentował się Jakub Zuckerman z Krakowa, który oprócz nagrody za pierwsze miejsce wyśpiewał prawo występu na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Drugie miejsce zajęła Zuza Wiśniewska z Bydgoszczy, trzecie - zespół "Inżynierii Środowiska" z Krakowa, a wyróżnienie za opracowanie muzyczne występu otrzymała Patrycja Wilgos z Białopola.

Popisy młodych wokalistów w tym roku oceniali: publicysta i krytyk muzyczny Jan Poprawa, wokalistka Jolanta Sip oraz dyrygent i aranżer Tomasz Momot.

Oprócz uczestników tegorocznego konkursu, w pierwszym dniu festiwalu odbyły się koncerty Piotra Szymańskiego i zespołu "Defis", a sobotni program zamknęła nocna dyskoteka.

W niedzielę 11 sierpnia publiczność obejrzała występy laureatów tegorocznego Festiwalu Piosenki Dziecięcej o Józefowskiego Słowika, lokalnej kapeli "Rzemyki" i zespołu "Harmonia Folk" oraz Gośki z zespołem. Po południu fanom przypomniał się Andrzej Rybiński, znany m.in. z przebojów "Nie liczę godzin i lat", "Królowa lata" czy "Znajdę Cię", a gwiazdą wieczoru był zespół Kombi z legendarnym klawiszowcem Sławomirem Łosowskim.

Dwudniowej imprezie towarzyszyły wystawy rękodzieła m.in. podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Dom Samopomocy z Józefowa oraz obrazów Marka Mirskiego z Józefowa i Anety Mazepy z Lubaczowa.

Uczestnicy festiwalu chętnie odwiedzali również stoiska ze zdrową żywnością Koła Gospodyń Wiejskich z Majdanu Nepryskiego, ekspozycje kwiatów z krepiny, hafty z lnu i biżuterii z naturalnych tworzyw oraz stoiska z miodem.

Dopełnieniem tegorocznej imprezy był rajd rowerowy, organizowany przez Józefowską Kawalerię Rowerową i Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Józefowa. Na szlak rowerowy wybrało się 40 cyklistów z różnych części kraju, którzy przejechali ponad 50 kilometrów. Zawody piłkarskie wygrała ekipa z Babic, drugie miejsce zajęła drużyna z Jacni, a trzecie i czwarte przypadły zespołom z Józefowa.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Śladami dawnych zawodów

Coraz bardziej popularne w ostatnich latach questy tworzy się po to, by zwrócić uwagę na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Tę formułę chce wykorzystać Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie, która zaprasza do udziału w konkursie "Śladami dawnych zawodów".

Zadaniem uczestników jest napisanie pracy literackiej w formie wierszowanej zgadywanki, dotyczącej takich zawodów jak: kowal, kołodziej, rymarz, tkacz, zdun, kamieniarz, dekarz/strycharz, piekarz czy cukiernik.

Dowolną liczbę prac mogą zgłaszać autorzy w różnym wieku, od uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych po dorosłych. Propozycje należy przesyłać do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, ul. Krótka 10, 23-460 Józefów lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Termin przyjmowania propozycji upływa 15 września, a wyniki mają być ogłoszone 30 września.

Konkurs jest jednym z elementów większego projektu pod nazwą "Roztocze chlebem i miodem pachnące". To cykl warsztatów, spotkań, wystaw i wycieczek, których celem jest promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa, na które józefowska książnica pozyskała pieniądze z Narodowego Centrum Kultury ze środków programu "EtnoPolska 2019". Medialnie projekt wspierają: Informacyjna Agencja Samorządowa, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i Katolickie Radio Zamość.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Szkolenie instruktorów turystyki rowerowej

Departament Promocji, Sportu i Turystyki organizuje szkolenie instruktorów turystyki rowerowej. Kierowane jest ono do osób, które będą w przyszłości organizować lub prowadzić wycieczki rowerowe, rajdy, wyprawy. Odbędzie się w stolicy rowerowej Roztocza – Józefowie, w dniach 7-8 września 2019 roku.

Szkolenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina, projekt pn. "RoweLove Roztocze - razem pomimo granic". Prowadzącym szkolenie będzie Stowarzyszenie Travelling Inspiration.

Szczegóły dotyczące szkolenia znaleźć można na www.lubelskie.pl w zakładce Promocja, Sport i Turystyka.

 

Załączniki:

Inwestycje Gminne